Polska Stolica Kwiatów

O firmie

Przeczytaj

JMP Flowers uprawia ponad 50 odmian róż na powierzchni 6 ha oraz 40 odmian anturium na powierzchni 0,7 ha, a przede wszystkim aż 600 odmian orchidei na powierzchni 11 ha.

JMP Flowers zarządza również największą w Polsce, własną hurtową siecią handlową, która posiada łącznie 15 reprezentacyjnych filii, zaopatrujących w świeże kwiaty najlepsze, polskie kwiaciarnie. Dla wygody klientów każda z filii dysponuje specjalistycznymi autami dostawczymi, którymi na zasadzie van-sellingu dostarczane są kwiaty w promieniu do 50 km od filii – zawsze świeże i zdrowe, aby pielęgnować marzenia klientów.  

JMP Flowers posiada także spółkę w Wiedniu, która obsługuje przede wszystkim rynek austriacki, czeski, słowacki, niemiecki i węgierski oraz spółkę w Moskwie, która rozwija sprzedaż na rosnącym rynku Federacji Rosyjskiej.

Już od lat JMP Flowers to stabilne i bezpieczne miejsce pracy dla 240 pracowników aż z 9 krajów. JMP Flowers również w tym zakresie udowadnia, że polskie, rodzinne firmy potrafią skutecznie działać w skali światowej, przyciągając do pracy młodych, utalentowanych ludzi z całego świata. 

Ze względu na skalę sprzedaży firma ze Stężycy stała się także istotnym importerem i eksporterem roślin doniczkowych, zieleni ciętej i ceramiki. Własna, profesjonalna flota transportowa umożliwiająca precyzyjną kontrolę parametrów przewozu, rozbudowa centrum logistycznego oraz call center ma umożliwić JMP Flowers zwiększenie wachlarza usług, wolumenu sprzedaży oraz szybszą i sprawniejszą realizację zamówień.

Podążając za rodowym duchem innowacyjności, na terenie firmy powstaje zaawansowane technologicznie Centrum Badawczo-Rozwojowe, które ma w planach realizację ambitnego planu badawczego.

innowacyjni

Tradycyjnie innowacyjni

Przeczytaj

Tradycje przedsiębiorczości sięgają w rodzinie Ptaszków sześciu, a ogrodnictwa pięciu pokoleń wstecz, plasując tym samym Rodzinę Ptaszków wśród najstarszych rodów biznesowych w Polsce. Nestorem rodu był Jan Ptaszek, młynarz, który w 1931 roku otrzymał świadectwo przemysłowe. Zaopatrywał w mąkę całą okolicę. Wytwarzał ją w bardzo nowoczesnym jak na tamte czasy młynie, napędzanym silnikiem Diesla. Ten sam pradziadek, w pobliskiej Stężycy, kupił hektar nieużytków klasy (V-VI) na skraju lasu. Wykarczował skarłowaciałe jałowce i akacje, nawiózł tony torfu z gliną, postawił kilka inspektów oraz założył sad. W latach 50. wspólnie z synem Józefem zbudował dwa tunele szklarniowe. Uprawiali w nich pierwsze w gminie pomidory pod szkłem oraz kwiaty – chryzantemy i modne wówczas goździki. W latach 60. powstała pierwsza szklarnia.

Firma rosła, a prawdziwy przełom nastąpił w 1977 roku, kiedy to Jarosław Ptaszek, wnuk Jana i jego następca biznesowy, zaciągnął w banku kredyt, za który wybudował 2000 m² szklarni typu polskiego oraz kotłownię na miał węglowy. W szklarniach tych przez pierwsze kilka lat uprawiane były pomidory i frezje. Po pewnym czasie Jarosław Ptaszek, już wspólnie z żoną Marią, rozpoczął uprawę bardziej wymagających gatunków roślin: gerber i anturium. W latach osiemdziesiątych małżeństwo konsekwentnie rozwijało firmę, podwajając powierzchnię upraw szklarniowych.

Jeszcze w czasach PRL, w trosce o najwyższą jakość produktów, małżeństwo Ptaszków rozpoczęło wdrażanie najbardziej innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Jako pierwsi w Polsce zastosowali kurtyny energooszczędne oraz komputer klimatyczny holenderskiej firmy VanVliet – system ten jest dzisiaj standardem w profesjonalnym ogrodnictwie szklarniowym. Kolejną inwestycją była szklarnia typu polskiego o powierzchni 0,72 ha pod uprawę pomidorów i ogórków wybudowana w roku 1990.

W 1997 roku podjęta została decyzja o budowie nowej szklarni typu holenderskiego o powierzchni 1 ha pod uprawę anturium. Sadzonki kwiatów zakupiono w holenderskiej firmie Anthura®. Wraz z nową inwestycją rodzina Ptaszków rozpoczęła promocję nowej marki firmy – JMP Flowers (skrót JMP został utworzony od pierwszych liter imion i nazwiska właścicieli).

W 1998 roku, już jako JMP Flowers, firma rozpoczęła uprawę róż. Dzięki zastosowaniu najnowszych technik produkcji szklarniowej oraz ścisłej kontroli wszystkich elementów składowych klimatu cieplarnianego i uprawy, róże z JMP Flowers szybko zyskały wyjątkowe uznanie nie tylko na rynku polskim, ale i rynkach zagranicznych. Od tamtej pory rodzina Ptaszków na co dzień skutecznie udowadnia, że kwiaty polskie mają wyróżniającą się jakość w najbardziej konkurencyjnym otoczeniu, jakim jest rynek europejski.

W roku 2000 w firmie rozpoczęły pracę dzieci Marii i Jarosława. Młoda generacja –  Agnieszka, Jacek i Michał – została starannie przygotowana do prowadzenia działalności gospodarczej w dzisiejszej globalnej wiosce, ponieważ edukacja zawsze była priorytetową wartością w rodzinie. Wszyscy są absolwentami Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Studiowali także na Wydziale Prawa UW, SWPS, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Erasmus Universiteit Rotterdam, London School of Economics, na Uniwersytecie Wiedeńskim i ETH w Zurychu. Jacek i Michał dodatkowo ukończyli kurs rachunkowości na Uniwersytecie Harvarda. Agnieszka i Jacek są również absolwentami rocznych podyplomowych studiów florystycznych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Michał ma uprawnienia głównego księgowego i brał udział w szeregu specjalistycznych kursów. Agnieszka jest absolwentką studiów doktoranckich z dziedziny ekonomii w Szkole Głównej Handlowej. W sumie posługują się biegle pięcioma językami.

W 2002 roku firma JMP rozpoczęła budowę szklarni o powierzchni 1,7 ha pod uprawę anturium. Inwestycja ta stanowi przełom w dziejach polskiego ogrodnictwa szklarniowego – pierwszy w historii, najnowocześniejszy na świecie obiekt szklarniowy do produkcji anturium na kwiat cięty powstał w Polsce, na Lubelszczyźnie. Dzięki wybudowaniu najnowszego obiektu szklarniowego firma JMP została pierwszym w Polsce, trzecim w Europie i czwartym na świecie producentem anturium na kwiat cięty.

Kluczowym wydarzeniem w historii firmy była realizacja w 2010 roku pierwszych, wpełni zautomatyzowanych szklarni do produkcji orchidei doniczkowych z gatunku Phalaenopsis. Od tego momentu będzie to kluczowy kierunek rozwoju JMP Flowers. Tajemniczość, piękno i  magia orchidei urzekły Rodzinę Ptaszków, a dzisiaj również miliony posiadaczy tych cudownych kwiatów wyprodukowanych w Stężycy.

W trzecim kwartale 2017 zakończona zostanie budowa największej w Europie szklarni w jednej lokalizacji do produkcji Phalaenopsis o powierzchni ponad 10 ha. Szklarnia ta jednocześnie będzie należeć do elitarnego grona najnowocześniejszych na świecie szklarni do uprawy orchidei.

Zaawansowanie szklarni polega na tym, że podczas cyklu produkcji jednej orchidei, który wynosi ponad 11 miesięcy, roślina przechodzi przez szereg faz klimatycznych różniących się wilgotnością, temperaturą i intensywnością nawodnienia, a wszystko po to, aby możliwie wiernie oddać subtropikalny klimat, z którego wywodzi się orchidea. Dorosłe rośliny sortują roboty, które za pomocą kamer, rozpoznają stadium rozwinięcia pąków, ich ilość, wielkość oraz wysokość rośliny.

Szklane gospodarstwo o powierzchni 17 ha jest wyposażone w kompleksowe zaplecze technologiczne, dzięki czemu produkcja jest samowystarczalna pod względem wytwarzanej energii elektrycznej (doświetlanie) i cieplnej (ogrzewanie). Firma dysponuje własnymi systemem kogeneracji. Trzy z jednostek zainstalowanych w firmie JMP Flowers wyposażone są w system CodiNOx, a wszystkie silniki podłączone są do systemu umożliwiającego sterowanie natężeniem światła w szklarniach. Zastosowane rozwiązanie jest również ekologiczne, gdyż spaliny wytwarzane w elektrowniach są czyszczone w CodiNOxach ze śladowych ilości metali ciężkich i tlenku węgla. Następnie oczyszczone spaliny (czysty CO2) transportowane są do wszystkich roślin w szklarni, które zamieniają je na tlen odprowadzany do atmosfery.

JMP Flowers

Nagrody i wyróżnienia

Przeczytaj

Jednym z największych sukcesów firmy JMP, świadczącym o dużym szacunku i uznaniu przez holenderskich mistrzów kwiaciarstwa, było nadanie w 2003 roku przez Nica van der Knaapa, właściciela firmy Anthura®, imienia „Marysia” (od imienia żony Jarosława Ptaszka) swej najnowszej odmianie anturium. „Marysia” jest pierwszą na świecie odmianą anturium w kolorze żółtym.

  • W 2017 roku JMP Flowers otrzymało tytuł TOP Pracodawcy Polski Wschodniej 2017 podczas Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku. Nominacji i wskazań do konkursu dokonały władze samorządowe poszczególnych województw (marszałkowie i prezydenci miast wojewódzkich), a także przedstawiciele organizacji realizujących politykę gospodarczą poprzez pozyskiwanie inwestorów i rozwój przedsiębiorczości.
  • W 2016 roku grono niezależnych europejskich ekspertów uznało jakość produkowanej przez JMP Flowers róży „Jumilia”, przyznając ocenę najwyższej jakości na świecie.
  • W 2015 roku Jarosław Ptaszek otrzymał nagrodę za innowacyjność „Luminatus” od Bloomberg Businessweek Polska.
  • W 2014 Jarosław Ptaszek znalazł się w gronie finalistów nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta w kategorii „wizja i innowacyjność”.
  • W 2012 roku w Lublinie, podczas Targów „Eden”,  róża  gałązkowa Bombastic produkcji JMP Flowers została  wyróżniona  nagrodą  targową  za  produkt  roku. 
  • W 2008 roku Jarosław Ptaszek otrzymał statuetkę Wzorowy Ogrodnik.
  •  W 2005 roku JMP Flowers otrzymało po raz pierwszy w Historii Polski na BUNDESGARTENSCHAU – prestiżowej, niemieckiej imprezie wystawienniczej w Monachium – trzy złote i trzy srebrne medale za swoje kwiaty.
  • w 2003. roku Marszałek Województwa Lubelskiego nadał JMP Flowers honorowy tytuł Ambasadora Województwa Lubelskiego za szczególne osiągnięcia w promocji Lubelszczyzny w kraju i za granicą. 

Galeria

dzialamy_spolecznie

Działalność społeczna

Przeczytaj

Należy dodać, iż firma JMP słynie nie tylko z produkcji kwiatów, ale również z poszanowania spuścizny rodzinnej i Ziemi Stężyckiej, angażując się w życie i rozwój lokalnej społeczności. Już w 1999 roku Jarosław Ptaszek jako sponsor i Przewodniczący Społecznego Komitetu Wspierania Kultury Fizycznej przyczynił się do powstania przy Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Stężycy, boiska wielofunkcyjnego do koszykówki, siatkówki oraz tenisa ziemnego o nawierzchni ze sztucznej trawy.

Kolejne przykłady to finansowe wsparcie udzielane lokalnej drużynie piłkarskiej – dumy Stężycy – oraz odbudowie stadionu sportowego w Stężycy, który jest jednym z najładniejszych stadionów sportowych w Województwie Lubelskim.

 Jarosław Ptaszek wraz z Rodziną i Wspólnotą Gruntową zorganizowali i wsparli finansowo projekt budowlany Centrum Edukacyjno-Sportowego w Stężycy. Obecnie dzieci i młodzież szkolna z gminy Stężyca ma  dogodne warunki do nauki oraz uprawiania sportu w obiektach Centrum.

 Od 2005 roku Jarosław Ptaszek pełni zaszczytną funkcję Prezesa Towarzystwa Przyjaciół Stężycy. W trakcie swoich kadencji udało mu się zaktywizować mieszkańców Stężycy do prac społecznych na rzecz realizacji inwestycji „Starorzecze Wisły – Aktywna Rekreacja w Stężycy”, gdzie – także osobiście – wykonał wiele prac na zasadzie wolontariatu.

 Jacek Ptaszek z ramienia Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Stężycy, we współpracy z Fundacją BGŻ, od 2013 roku jest inicjatorem i zarządza projektem „English Club”, czyli programem nauki języka angielskiego dla gimnazjalistów, w ramach którego 50 uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum w Stężycy otrzymuje co rok bezpłatne zajęcia z języka angielskiego.

Jarosław Ptaszek był też Przewodniczącym Zespołu ds. Inwestycyjnych Towarzystwa Przyjaciół Stężycy, który ściśle współpracował z Architektem i Inspektorem Nadzoru, nadzorował Generalnego Wykonawcę przy budowie Wyspa Wisła. Obecnie jest on Przewodniczącym Zespołu Gospodarczego Towarzystwa Przyjaciół Stężycy nadzorującym działalność gospodarczą Wyspa Wisła. Ta inwestycja o wartości ponad 20 mln PLN to świetnie zorganizowany park rekreacyjny o powierzchni ponad 23 ha. To też największa tego typu inwestycja w Polsce zrealizowana przez Organizację Pożytku Publicznego. Powstało tutaj 16 miejsc pracy, a mieszkańcy Stężycy i przyjeżdżający turyści mają teraz bardzo dobre warunki do aktywnej rekreacji, wypoczynku i doskonałej gastronomii. Wyspa Wisła jest znana z szeregu wydarzeń artystycznych i kulturalnych: Wyspa Wisła Regaee Festival, Wisła Gospel Festival, Triathlon Stężycki, JMP Flowers Tenis Cup oraz kilka edycji Flower Show realizowanych wspólnie ze szkołą Pani Marioli Miklaszewskiej. Jest to również przejaw zamiłowania Rodziny Ptaszków do muzyki i sportu.

Za swoją działalność Jarosław Ptaszek został odznaczony przez Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Złotym Krzyżem Zasługi RP oraz medalem Zasłużony dla Rolnictwa. Otrzymał on również medal Zasłużony dla Ziemi Stężyckiej. Jest to najwyższe odznaczenie, jakie może otrzymać osoba od lokalnego społeczeństwa. Towarzystwo Przyjaciół Stężycy pod przywództwem jego Prezesa daje pozytywny przykład budowania społeczeństwa obywatelskiego w Polsce.